Home » Výlety a akce » Žižkovský betlém a výstava žižkovského výtvarníka Martina Velíška

Žižkovský betlém a výstava žižkovského výtvarníka Martina Velíška

Dne 19. 12. 2017 navštívila umělecká skupina třídy 1NSA  v rámci hodiny fotografování a při příležitosti adventu tradiční žižkovský betlém v doprovodu pana učitele Mgr. Zdeňka Klána. Výstavu jsme mohli vidět v prostorách Infocentra v ulici Milešovská 846/1, Praha 3.
Betlém vzdává hold „zakladatelům“ Žižkova, kteří se podíleli na tom, že roku 1881 byla naše čtvrť povýšena na město, významným výtvarníkům a literátům, kteří zde prožili značnou část svého života nebo na svoje bydliště zavzpomínali ve svém díle. Jsou tu ale i literární postavy jako Jára Cimrman, podle něhož je pojmenované legendární divadlo, sídlící ve Štítného ulici. Jan Tleskač, jedna z tajemných postav Foglarova románu, letí jako kometa po obloze nad svatou rodinkou, kterou tvoří moderní Marie a Josef s Ježíškem v kočárku. To vše umocňuje stylizace celého betlému do 20. let minulého století.

V dolním patře se nacházela další exkluzivní výstava známého malíře, kreslíře, sochaře, skláře, fotografa, básníka a herce Martina Velíška. Byly zde vystaveny vázy a obrazy s jeho specifickým smyslem pro absurdní humor, který vnáší do svých děl především vyprávěným příběhem.

Za třídu 1NSA  text zpracovala Marie Krajdlová, fotografie editovala Kristýna Chalupová.

 

Zřizovatel školy

Naši partneři