Home » Koukni, co děláme » Zpráva o cestě do Itálie 19. 3. – 24. 3. 2018

Zpráva o cestě do Itálie 19. 3. – 24. 3. 2018

„Cestování učí snášenlivosti“ tvrdil Benjamin Disraeli….. a tak jsme vycestovali s žáky – tentokrát do Benátek.

Program byl bohatý: žasli jsme nad Bazilikou sv. Marka – nejlépe zachovaným příkladem byzantské architektury, Dóžecí palác jsme poznali jako největší světskou stavbu své doby, setkávali jsme se s uměním takových osobností, jako byl Sansovino, Palladio, Tizian, Tintoretto aj. Zážitek z návštěvy Benátek nám ještě umocnila jízda místní dopravou – motorovou lodí po celé délce Grand Canalu.

V dalším krásném městě Vicenze jsme si prohlédli perlu architektury – Vilu Rotondu od Andrea Palladia – jíž se inspiruje architektura dodnes svou harmonií a elegancí.

Ve Veroně, městě známém tragickým příběhem velké lásky, jsme viděli mimo jiných památek také římský amfiteátr.

Město Padova nás ohromilo úžasnými malbami od Giotta v kapli Scrovegni. Zde poprvé v malbě vidíme na příbězích z Bible zachycené emoce i perspektivu. Raně renesanční sochař Donatello v Padově – kousek od kostela sv. Antonína Paduánského – umístil svou bronzovou sochu – první od dob starověkého Říma!

V jeskyni Grande grotte u Terstu jsme měli možnost obdivovat „architekturu“ přírody. Zde se tajil dech nad vnitřními prostory, v tomto případě to byl pro nás nejen estetický zážitek, ale také sportovní výkon.

Pro naše žáky i pro učitele zážitek nanejvýš srdečního charakteru byla návštěva Miramare u Terstu – letohrádek, který nechal postavit Maxmilián, mladší bratr rakouského císaře Františka Josefa I.

F. S. Fitzgeralg napsal: „Vracet se domů z cest je zvláštní pocit. Vše vypadá, voní a působí stejně. Jediné, co se změnilo, jsi ty sám.“

…….a tak jsme se z Itálie vrátili změněni, snad k lepšímu…..

Zřizovatel školy

Naši partneři