Ať je to stavba nebo nábytek, musíte vědět: KDY? JAK? PROČ?
Aneb přednáška a praktické ukázky s Luďkem Dvořákem – konzervátorem, restaurátorem, truhlářem, tesařem…o dřevě a nejen o něm
V pondělí 6. května strávili studenti dřevařských oborů SŠ (1UZD, 2UZD, 3UZD, 2KDN) i VOŠ (1VD)téměř celý den s p. Luďkem Dvořákem z Muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
V dopoledním bloku proběhla velmi přínosná přednáška na téma „Úpadek řemesel“, v odpoledním bloku pak byla praktická ukázka = výroba kazeinového tmelu, laku i umělé slonoviny. Na závěr v rámci diskuse měli studenti možnost položit otázky, kterou mnozí bohatě využili. Z výkladu, nákresů a fotodokumentace jsme viděli, jak velké chyby se staly téměř běžnou součástí rekonstrukce památkových objektů…. Jedním z největších překvapení pro studenty bylo asi nově vložené plastové okno v kostele z 15. století, ale nejen to. Pan Dvořák ochotně odpovídal na otázky pokládané i během svého výkladu. Vysvětloval, jak málo se při rekonstrukcích používá ruční práce, jak se původní materiály a postupy nahrazují novodobými výrobky z Bauhausu a jiných obchodních řetězců. Jak chybí zájem a snaha zachovat pro budoucí generace řemeslnou zručnost kdysi běžnou. Apeloval pak na studenty, aby se snažili řemeslo naučit a pak své dovednosti správně využívat v praxi. Že není možné řídit se jen dnes obvyklými zaklínacími větami: „To by bylo drahé…“, „to nejde…“, nebo „to už nikdo neumí…“
V praktické ukázce pak p. Dvořák z odstředěného mléka, nízkotučného tvarohu, octa a sody vyráběl kazeinový tmel, kazeinový lak, umělou slonovinu, vysvětlil, jak vyrobit i umělou želvovinu. A kdo měl zájem, mohl si recepty opsat.
Hr – učitelka dřevařských materiálů